Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę schrony przy domu?

Budowa przydomowych schronów staje się coraz częstszych rozwiązaniem na całym terytorium Europy. To skuteczny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i własne rodzinie, w momencie pojawienia się nagłego niebezpieczeństwa. Nasza firma zajmuje się profesjonalnym projektowaniem oraz budową schronów, bunkrów, a także panic roomów. Wielu naszych klientów zastanawia się jednak, czy wymagane jest pozwolenie na budowę schronu. Wszystkie kwestie dotyczące tych zagadnień wyjaśniamy w poniższym artykule.

Budowa schronu – pozwolenie

Budowa schronu to niezwykły komfort, na który decyduje się coraz więcej osób chcących zatroszczyć się o zdrowie swoje oraz własnej rodziny. Profesjonalne schrony oraz bunkry, tworzone oraz projektowane przez European Shelters będą bezpiecznym schronieniem na wypadek wojny i konfliktów zbrojnych. Zapewniają bezpieczne miejsce w trakcie ataków terrorystycznych, katastrof naturalnych, takich jak huragany, tornada, powodzie czy skażenie środowiska, a także globalnych pandemii. Aktualne wydarzenia na świecie wzmagają często niepokój związany z własnym bezpieczeństwem, właśnie z tego powodu warto rozważyć projekt schronu na terenie własnej posesji. Tworzone przez nas bunkry są odpowiednio wyposażone, co pozwala na przechowywanie w nich również cennych przedmiotów oraz dokumentów. Budowa schronu to poważna inwestycja w bezpieczeństwo własne oraz bliskich osób. Decyzja ta musi być jednak poparta odpowiednią wiedzą, również z zakresu prawa budowlanego. Czy uzyskanie pozwolenia na schron jest konieczne?

Najświeższe informacje w tym zakresie uległy zmianie 23 marca 2023 roku. Rada Ministrów przyjęła tego dnia projekt ustawy regulujący m.in. kwestie związane z prawem budowlanym oraz budową samych schronów. Według nowych danych nie trzeba będzie posiadać specjalnego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego do 70 mkw. Wraz z nową ustawą pojawiła się również możliwość budowania przydomowych schronów do 35 mkw bez pozwolenia. To bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą zdecydować się na taką inwestycję. Warto zaznaczyć jednak, że brak konieczności uzyskania zgody na budowę obiektu, nie zwalnia z obowiązku zgłoszenia budowy danego budynku. Ograniczona liczba formalności to duży komfort, który pozwoli na zaprojektowanie oraz budowę schronu w stosunkowo krótkim czasie. Nowa ustawa przewiduje również możliwość regulowania wszystkich formalności w sposób elektroniczny za pośrednictwem systemów administracji publicznej.

Pozwolenie na schron – dlaczego warto się zdecydować?

Szacuje się, że na terytorium Polski znajduje się obecnie ok. 62 tysięcy schronów. To stosunkowo niewielka liczba, biorąc pod uwagę liczbę ludności kraju, a także statystyki docierające z Zachodu, czy nawet naszych południowych sąsiadów. Na terenie Słowacji jest ich aż 294 tys., według Eurostatu, co pozwala na schronienie dla prawie 8 milionów osób. Inwestycja w schron to przede wszystkim pewność bezpieczeństwa swojego, rodziny oraz bliskich osób w razie wystąpienia sytuacji, która mogłaby zagrozić bezpieczeństwu. Budowa bunkru nie wymaga wielkiej powierzchni na terenie przydomowej posesji. Wystarczy nawet mniejszy obszar, aby zaprojektować oraz stworzyć w pełni wyposażony schron.

Każdy klient ma możliwość wybory budowy nadziemnej lub podziemnej. Korzystamy z najwyższej jakości, trwałych i odpornych materiałów, takich jak beton, stal czy kamień, a także dbamy o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich elementów otwieranych, takich jak drzwi, okna czy wentylacje. Projekt opracowywany jest w ścisłym kontakcie z klientem, uwzględniając indywidualne potrzeby, wymagania oraz aspekty funkcjonalne. Wspólnie ustalamy również, jak głęboki musi być schron, jeżeli klient zdecyduje się na konstrukcję podziemną, Budowa schrou – pozwolenie nie jest wymagane w obiekcie do 35 mkw, co zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie prac, już na etapie budowy domu, ale także później, jeżeli zdecydujesz się na taki krok.