Strona główna » Zagrożenia » Opad radioaktywny

Opad radioaktywny – ochrona

Współczesny świat daje nam mnóstwo możliwości do rozwoju, ale jednocześnie stawia przed nami wiele wyzwań. Szereg procesów przemysłowych, a zwłaszcza tych związanych z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych/atomowych, generuje masę zagrożeń atmosferycznych, które wykraczają poza konwencjonalne formy incydentów pogodowych. To sprawia, że nasza planeta jest coraz bardziej narażona na nieprzewidywalne skutki wypadków w takich miejscach.

Opad radioaktywny stanowi zagrożenie, które nie tylko oddziałuje na środowisko naturalne, ale także na zdrowie i życie ludzi. Trudno przewidzieć moment, w którym dojdzie do uwolnienia się cząstek radioaktywnych do atmosfery. Awarie systemu bywają nieprzewidywalne. W jaki sposób uchronić się przed ewentualnym niebezpieczeństwem wywołanym przez opad radioaktywny?

Opad radioaktywny – ile trwa i skąd się bierze?

Opad tego typu powstaje w wyniku uwolnienia się cząstek radioaktywnych do atmosfery wskutek awarii, wypadku lub eksplozji urządzeń jądrowych/atomowych. Materiały, takie jak izotopy plutonu, cezu czy jodu, ulatniają się z nieprawidłowo zabezpieczonych konstrukcji i pojemników. Cząstki radioaktywne są produktami rozszczepienia jąder atomowych, które mogą zostać uwolnione do atmosfery w postaci gazów, cząstek stałych lub aerozoli.

Uwolnione substancje radioaktywne unoszone są przez prądy atmosferyczne na różne wysokości i kierunki w zależności od warunków meteorologicznych. Proces ich opadania na powierzchnię ziemi wraz z deszczem, śniegiem czy mgłą nazywamy opadem radioaktywnym.

Zasięg rozprzestrzeniania się cząstek radioaktywnych może być ogromny, jednak wiele zależy od siły eksplozji, wysokości wybuchu oraz warunków meteorologicznych (np. siły wiatru).

Opad radioaktywny – jak się chronić?

W przypadku wystąpienia opadu radioaktywnego nasze bezpieczeństwo stoi pod znakiem zapytania. Na rynku istnieją jednak specjalnie zaprojektowane i wyposażone struktury, które mają na celu minimalizację narażenia ludzi na szkodliwe skutki promieniowania, w tym powodowanych przez omawiane zjawisko. Ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z awarii jądrowych lub eksplozji urządzeń radioaktywnych stanowią bunkry i schrony.

Zajmujemy się produkcją oraz kompleksową budową tego typu przestrzeni. Nasze gotowe bunkry i schrony tworzone są z tworzyw oraz surowców o wysokiej gęstości lub innych materiałów o właściwościach ochronnych przed promieniowaniem. Ich konstrukcja jest zdolna do zatrzymania aerozoli, a także cząstek stałych.

Opad radioaktywny – zasięg

Opad radioaktywny będący wynikiem awarii systemu jądrowego/atomowego, a także zasięg jego rozprzestrzeniania się są trudne do precyzyjnego przewidzenia. Dlatego nasza firma oferuje fachowe i kompleksowe doradztwo w kwestii doboru odpowiedniego bunkra bądź schronu. Zapewniamy trwałe, solidne, a zarazem odporne na przenikanie cząstek radioaktywnych rozwiązania.

W przypadku jakichkolwiek pytań co do opisywanej oferty serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami oraz kontaktu telefonicznego.