Strona główna » Zagrożenia » Bioterroryzm

Bioterroryzm

Bioterroryzm polega na wykorzystaniu czynników biologicznych, do którym możemy zaliczyć wirusy, bakterie, grzyby czy toksyny. Stosuje się je w celu wywołania paniki i choroby bądź uśmiercenia wielu osób. To bardzo poważne zagrożenie, którego nie można bagatelizować, ponieważ wiąże się z mnóstwem konsekwencji.

Wśród działań bioterrorystycznych znajdziemy nie tylko zatruwanie jedzenia lub wody, ale również celowe rozprzestrzenianie zakażeń.

Bioterroryzm – ataki

Bioterroryzm od wielu lat jest wykorzystywany przez terrorystów, co stanowi zarówno wynik jego psychologicznego oddziaływania na społeczeństwo, jak i łatwego rozprzestrzeniania, trudnej wykrywalności oraz powodowania śmierci tysięcy, setek tysięcy, a nawet milionów osób.

Stosowane w tym celu czynniki mogą zostać dodane do wody pitnej, przenoszone w pożywieniu czy rozpylane w powietrzu. Wiele z wykorzystywanych substancji naturalnych lub mikroorganizmów jest modyfikowanych przez terrorystów, by ułatwić ich dystrybucję oraz skutecznie zwiększyć śmiercionośne działanie na ludzki organizm.

Bioterroryzm – patogeny

Do najbardziej prawdopodobnych czynników broni biologicznej możemy zaliczyć wąglika, wirusa ospy prawdziwej czy toksynę botulinową. Co więcej, to również wirus gorączki krwotocznej, pałeczka dżumy bądź pałeczka wywołująca tularemię.

Należy mieć na uwadze, że wystąpienie któregokolwiek przypadku wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia, by możliwe stało się podjęcie konkretnych kroków. Wymienione przez nas patogeny mogą powodować panikę i dezorganizację całego społeczeństwa, wymagając odpowiedniego zaangażowania ze strony lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Ponadto te czynniki mogą być łatwe do rozprowadzenia, a choroby przez nie wywoływane przenoszą się z jednej osoby na drugą. Ich wykorzystanie powoduje dużą śmiertelność, w ogromnym stopniu wpływając na zdrowie publiczne.

Bioterroryzm – skutki

Zastosowanie czynników biologicznych niesie za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim to istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia obywateli, powodujące mnóstwo przedwczesnych zgonów. To łatwa w użyciu broń, w wyniku której dochodzi do masowej paniki w społeczeństwie, niekorzystnie wpływającej na psychikę szeregu osób.

Niektóre ze stosowanych czynników wywołują rozprzestrzeniające się w bardzo łatwy sposób infekcje, dlatego kluczowe jest ich sprawne opanowanie. Natomiast inne, do których zaliczamy na przykład wąglik, zwykle powodują zakażenie jedynie u osób mających z nimi kontakt, jednak w przypadku braku pomocy medycznej również wywołują zgon.

Bioterroryzm – ochrona

W przypadku wystąpienia ataku bioterrorystycznego niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowej interwencji. Czas ma bardzo duże znaczenie, dlatego szybkie działanie może wpłynąć na ochronę wielu ludzkich istnień.

Co więcej, dobrym rozwiązaniem, na które można zdecydować się na własną rękę, jest budowa przydomowego bunkra lub schronu. Zastosowane w naszych projektach systemy wentylacyjne LUNOR zapewniają efektywne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami biologicznymi, dostarczając do schronu czyste powietrze. Proponujemy wysokiej jakości wyposażenie, dzięki któremu w razie wystąpienia ataku bioterrorystycznego można zadbać o bezpieczeństwo i ochronę całej rodziny.

Zajmujemy się budową przydomowych bunkrów mieszczących nawet do 50 osób, do których tworzenia podchodzimy z zaangażowaniem, dbałością o najdrobniejsze detale oraz odpowiedzialnością. W razie pojawienia się dodatkowych pytań można się z nami skonsultować – przekażemy szczegółowe odpowiedzi.