Srodowisko Miejskie Z Estetyka Grunge 1024x683

Ustka, znany i często wybierany kierunek wakacyjnych urlopów, skrywa w sobie niezwykle ciekawe atrakcje turystyczne. Jedną z nich są niewątpliwie bunkry Blüchera, które stanowią nie lada gratkę dla miłośników II wojny światowej.

Te dwupiętrowe fortyfikacje służyły jako przeciwlotnicza bateria zaporowa nazwana na cześć Gebharda Leberechta von Blüchera, dowódcy armii pruskiej w zwycięskiej bitwie nad Napoleonem, a także 5. Pomorskiego Regimentu Huzarów, który stacjonował w Słupsku. Dzisiaj bunkry Blüchera w Ustce są całoroczną atrakcją turystyczną z ciekawą, interaktywną ekspozycją.

Bunkry Blüchera, Ustka – co warto wiedzieć?

Historia bunkrów Blüchera w Ustce sięga lat 1937-1938, a od 2012 roku są one dostępne do zwiedzania przez turystów. Bateria ta została wybudowana w celu ochrony niemieckiej bazy Kriegsmarine oraz poligonu lotniczego, który znajdował się w okolicy. Bunkry Blüchera w Ustce zlokalizowane są w pobliżu wejścia do portu, tuż przy zachodnim falochronie, i stanowią najdalej wysuniętą na wschód część Wału Pomorskiego.

W podziemiach znajdowały się pomieszczenia zaprojektowane dla 50 żołnierzy, które wraz z oryginalnym wyposażeniem możemy oglądać również dzisiaj – do zwiedzania udostępnione są między innymi sypialnie, łazienki, jadalnia, a także pomieszczenie radiotelegrafisty. Na górnej kondygnacji bunkrów Blüchera w Ustce znajdowała się natomiast armata o kalibrze 105 milimetrów.

Przez wiele lat były zapomniane przez ludzkość, natomiast dzisiaj próżno szukać popularniejszej atrakcji w tym nadmorskim mieście niż bunkry Blüchera. Ustka w planach Niemców miała stać się militarną twierdzą, jednak zamierzenia te nie doszły do skutku. Wraz z wybuchem II wojny światowej bunkry Blüchera w Ustce zostały rozformowane, a w 1945 zajęte i rozgrabione przez Sowietów, by następnie zostać przejęte przez Wojsko Polskie.

Jak zbudowane są bunkry Blüchera w Ustce?

Bunkry Blüchera w Ustce, w których obecnie funkcjonuje park historii i rozrywki, obejmują obszar 1,5 hektara. Oglądać można ponad 20 autentycznych pomieszczeń. Znajdziemy w nich oryginalne wyposażenie z okresu przedwojennego oraz II wojny światowej. W niewidocznej części działobitni ulokowano schronienia dla obsługi bunkra, które były połączone korytarzem podziemnym z miejscem dowodzenia.

Co ważne, bunkry Blüchera w Ustce to fortyfikacje bardzo dobrze zachowane. Nasza firma, tworząc nowoczesne schrony, nierzadko inspiruje się rozwiązaniami, które przetrwały próbę czasu i dostosowuje je do indywidualnych potrzeb klienta oraz nowych technologii.

W przypadku, gdy zastanawiamy się nad budową schronu na terenie swojej posiadłości, warto samemu zwiedzić tego rodzaju obiekty – bunkry Blüchera w Ustce pozwolą zapoznać się nie tylko z charakterystyką fortyfikacji, ale również przybliżą to, jak wyglądało życie żołnierzy, którzy w niej stacjonowali.

Bunkry Blüchera w Ustce – co warto wiedzieć na temat tej interaktywnej ekspozycji?

Na terenie bunkrów Blüchera w Ustce funkcjonuje wiele interaktywnych atrakcji – w tym chociażby wirtualna przymierzalnia. Można w niej zobaczyć samego siebie w wybranym stroju z okresu wojennego. Duże zaskoczenie wśród zwiedzających wywołują również ściana z wizjerami, ponieważ przez urządzenia istnieje możliwość zobaczenia, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców fortyfikacji, a także sala, w której odwiedzający doświadczy odgłosów bombardowania. Podczas zwiedzania odkrywa się szczegóły ważnych wydarzeń z okresu II wojny, a także dotyczących samego miasta i jego znaczenia dla niemieckich wojsk.

W pomieszczeniach bunkrów Blüchera w Ustce możemy ponadto oglądać nie tylko oryginalne wyposażenie z tamtych czasów, ale również największą w Polsce kolekcję realistycznych manekinów. Całość ma na celu uświadamianie odbiorców o okrucieństwie i bezsensie wojny.

Park można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, a także wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach grupowych, takich jak chociażby nauka strzelania z łuku. Bunkry Blüchera w Ustce to obiekt, który powinien odwiedzić każdy miłośnik historii oraz osoby zainteresowane posiadaniem własnego schronu.