Mazury – bunkry, schrony, twierdze i fortyfikacje
Na Mazurach mamy możliwość podziwiania wielu schronów pozostałych po okresie międzywojennym. Szlak Fortyfikacji Mazurskich ma ponad 400 kilometrów, a wzdłuż niego znajdują się setki tego rodzaju konstrukcji. Jednymi z najpopularniejszych są Wilczy Szaniec oraz kwatera Mauerwald, choć to nie jedyne kompleksy schronów, które dzisiaj cieszą się popularnością wśród turystów. Które z bunkrów na Mazurach warto jeszcze zobaczyć?Mazury to prawdziwy raj dla miłośników historycznych obiektów o znaczeniu militarnym – znajdziemy tu wiele kompleksów schronów, które były wykorzystywane między innymi w trakcie II wojny światowej. Region ten już od setek lat był niezwykle ważny pod kątem strategicznym – to właśnie dlatego na tym terenie znajdziemy tak wiele schronów, bunkrów oraz fortyfikacji. Mazury to nie tylko pozostałości po II wojnie, ale również strażnice i zamki krzyżackie, których historia sięga aż XIII wieku. Na tym regionie znajdziemy ponadto szereg grodzisk obronnych z czasów, gdy znany był on pod nazwą Prus Wschodnich.
Wilczy Szaniec w Gierłoży – Mazury, bunkry
Jednym z najbardziej znanych fortyfikacji na Mazurach jest Wilczy Szaniec – z niemieckiego Wolfsschanze – który służył za tajną kwaterę Adolfa Hitlera. Zapadały w niej ważne dla III Rzeszy decyzje, była miejscem próby zamachu na dyktatora i stanowiła samowystarczalne miasteczko, w którym w ostatnich latach wojny mieszkało ponad 2 tysiące osób. Niegdyś na terenie Wilczego Szańca znaleźć można było więcej niż 200 obiektów – dzisiaj w Gierłoży możemy oglądać pozostałości najokazalszych budynków, które zachowały się po wysadzeniu kwatery w 1945 roku. Odwiedzając Mazury, bunkry w tej okolicy stanowią obowiązkowy punkt wycieczki dla fascynatów II wojny światowej.
Kwatera Mauerwald, Mamerki – bunkry Mazury
W Mamerkach zwiedzić możemy dawną Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych, która – podobnie jak Wilczy Szaniec – w czasach II wojny funkcjonowała jako samowystarczalne miasteczko. Na jego terenie znajdowały się niegdyś nie tylko schrony, ale również poczta, sauna, kino czy kasyno. Część z tych budowli funkcjonuje obecnie jako muzea, w których możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji, na przykład na temat niemieckich wynalazków militarnych. Jeśli odwiedzamy Mazury, bunkry w Mamerkach będą z pewnością jedną z najciekawszych atrakcji tego typu – znajdziemy tu aż 30 bunkrów zachowane w naprawdę dobrym stanie, które można zwiedzić również w środku. To właśnie między innymi na tych terenach poszukiwano niegdyś Bursztynowej Komnaty, a od niedawna możemy tam zobaczyć jej replikę.
Hochwald, poniemieckie fortyfikacje – Mazury
W Pozezdrzu znajdziemy natomiast 9 budynków, w tym 5 schronów, które stanowiły kwaterę polową Himmlera. Znawcy fortyfikacji na Mazurach przyznają, że choć Hochwald jest zdecydowanie mniej znany niż Wilczy Szaniec, jest przy tym równie imponujący. Warto podkreślić, że jest najlepiej zachowany spośród okolicznych fortyfikacji na Mazurach.
Twierdza Boyen w Giżycku – Mazury, fortyfikacje
Twierdza Boyen, mieszcząca się w Giżycku, wzniesiona została jeszcze w XIX wieku na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV. Otacza ją mur o długości ponad 2 kilometrów, a całość stanowi jeden z najlepiej zachowanych obiektów obronnych z tego okresu, które możemy oglądać w Polsce. Jeśli chodzi o twierdze na Mazurach, obiekt ten jest obowiązkowym punktem wycieczki. W czasie I wojny światowej blokowała ona działania wojsk rosyjskich, natomiast w trakcie II wojny działał w niej niemiecki wywiad.
Bunkry, fortyfikacje – Mazury, Gołdap i Stańczyki
Jeśli zwiedzanie najpopularniejszych bunkrów i fortyfikacji na Mazurach mamy już za sobą, warto skierować się w stronę Stańczyków lub okolic jeziora Gołdap. W pierwszej z wymienionych lokalizacji znajdziemy dwa wiadukty kolejowe – najwyższe w Polsce, których wysokość sięga 36,5 metra. W okolicy, przy okazji, zobaczyć można kilka schronów. W pobliżu jeziora Gołdap natomiast mieściła się kwatera główna Luftwaffe. Dawniej stacjonowały tam pociągi specjalne, które transportowały dowódcę – Hermanna Goringa – do jego posiadłości.
Dlaczego warto zwiedzić bunkry na Mazurach?
Regionem w Polsce, w którym znajdziemy jedne z najważniejszych obiektów militarnych, są właśnie Mazury. Fortyfikacje, twierdze i bunkry są niewątpliwie gratką dla fanów historii, zwłaszcza II wojny światowej, lecz będą ciekawą atrakcją dla każdego turysty. Zwiedzając te miejsca, można poznać wojenne realia, poszerzyć swoją wiedzę o dziejach naszego kraju, a także poznać wiele tajemnic, które wciąż kryją w sobie bunkry na Mazurach.
Co więcej, fortyfikacje te okażą się również ciekawe dla osób, których interesuje historia obiektów obronnych, a także dla tych, którzy rozważają budowę schronu na swojej posesji. Zwiedzający będą mieli okazję przekonać się, jakie czynniki sprawiły, że dane budowle zostały dobrze zachowane i czym powinien cechować się bunkier, który przetrwa próbę czasu. Podczas planowania wycieczki warto mieć na uwadze, że od środka można zwiedzić jedynie niektóre bunkry na Mazurach – wiele z nich oglądać możemy obecnie wyłącznie od zewnątrz.