Bunkry — Ustka, Świnoujście i Mielno — gdzie nad morzem znaleźć bunkry?

bunkry ustka, bunkry mielno

Każdego roku polskie plaże odwiedzają setki tysięcy turystów, nie tylko z Polski. Głównym celem tych wojaży jest opalanie się na plaże oraz kąpiel w Bałtyku. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że kilkaset metrów pod ziemią znajdują się prawdziwe historyczne skarby w postaci bunkrów. Ich zwiedzanie to z pewnością gratka dla niejednego fana historii czy urbexu. Dawne systemy umocnień są rozsiane niemal na całej długości polskiego wybrzeża. Warto więc przyjrzeć się temu, gdzie nad morzem znaleźć bunkry.

Bunkry nad polskim morzem — historia

Bunkry, które znajdują się nad polskim morzem, stanowią nieodłączną część historii Polski w okresie II wojny światowej i zimnej wojny. Wiele z nich pamięta jeszcze czasy XIX-wiecznej Rzeszy Niemieckiej. W okresie II wojny światowej Polska stała się areną wielkich walk i działań wojennych. W związku z tym zaczęto budowę licznych bunkrów na polskim wybrzeżu. Te umocnienia miały różne cele, w tym obronę wybrzeża przed inwazją wroga oraz przechowywanie amunicji i zaopatrzenia.

Najważniejszymi umocnieniami z tego okresu są bunkry Wału Atlantyckiego, które stanowiły część ogromnego systemu obronnego niemieckiej Rzeszy. Znajdują się one na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, wzdłuż całego polskiego wybrzeża, od Świnoujścia na zachodzie do Gdyni na wschodzie. Po zakończeniu II wojny światowej Polska znalazła się pod wpływem sowieckiego bloku wschodniego, w wyniku czego polskie wybrzeże stało się strategicznym obszarem zimnej wojny. W tym okresie Polska zbudowała liczne bunkry i umocnienia obronne, które miały być gotowe do obrony przed ewentualnym atakiem zachodnich państw.

Bunkry Mielno — gdzie je znaleźć?

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejscowości nad polskim morzem jest Mielno. Bunkry, które można tu znaleźć, stanowią niemal obowiązkowy punkt programu każdego fana ekstremalnych wrażeń. Fortyfikacje te powstały w 1940 roku, a więc jeszcze w czasie II wojny światowej.

Kompleks składa się z dwóch bunkrów, które są od siebie oddalone o około 200 metrów. Zostały one zbudowane w celu obrony wybrzeża oraz składowania amunicji. Każdy z bunkrów ma ściany o grubości 50 centymetrów oraz 77 metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe, do dzisiaj można znaleźć w nich starą dokumentację z czasów niemieckich. Zakłada się więc, że fortyfikacje te stanowiły część większego kompleksu. Bunkry można znaleźć przy ulicy 1 maja, między plażą a drogą, która prowadzi w stronę Mielenka. Najłatwiej jest tam dostać się pieszo lub korzystając z roweru.

Ustka bunkry — pozostałości po niemieckich planach

Dla każdego, kto uwielbia zwiedzać ciasne i ciemne bunkry. Ustka jest niemal punktem obowiązkowym. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej Hitler planował wybudować w Ustce wielki port dla niemieckie floty. Z tego powodu zdecydowano się zbudować fortyfikacje, których część można oglądać do dzisiaj. Co prawda, port nigdy nie został ukończony, głównie z powodu zajęcia Gdańska przez Niemców. Mimo to bunkry, które zostały już wybudowane, stanowią dzisiaj niemal obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty w Ustce.

Co bardzo ważne, wiele z zabudowań z czasów II wojny światowej przetrwało do dzisiaj w niemal nienaruszonym stanie. Z pewnością największą atrakcją jest poniemiecka Bateria Bluchera, która miała stanowić zabezpieczenie przed niemieckimi okrętami. Same bunkry kryją w sobie nie lada niespodziankę. W ich wnętrzu można znaleźć stworzoną z wielką pasją galerię multimedialną. Jest to doskonała lekcja historii zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Co ciekawe, w bunkrze można przeżyć symulację ataku gazem bojowym oraz bombardowania. Z kolei w pomieszczeniach sztabowych oraz pokojach sypialnianych można spotkać manekiny, które niemal do złudzenia przypominają żywych żołnierzy. Jest to więc doskonała okazja, aby zobaczyć, jak w czasie wojny wyglądały żołnierskie mundury oraz ekwipunek. Dla chętnych czekają również filmy 3D ze specjalnymi efektami specjalnymi.

Bunkry Świnoujście — Podziemne Miasto

Z czym kojarzy się Świnoujście? Bunkry to z pewnością ostatnia rzecz, o jakie pomyślałby każdy turysta. Podziemne Miasto na wyspie Wolin to jedna z największych atrakcji tego regionu. Bunkry te powstały na zlecenie armii niemieckiej jeszcze przed II wojną światową. Głównym celem umieszczonych tu baterii była ochrona bazy Kriegsmarine. Po zakończeniu wojny bunkry przejęła armia sowiecka, następnie zostały one jednym z centrów dowodzenia sił Układu Warszawskiego. To właśnie stąd miał ruszyć atak na Danię w razie ewentualnej wojny z Zachodem.

Obecnie Podziemne Miasto jest udostępnione dla zwiedzających. Sama forma wycieczki jest niezwykle ciekawa. Zwiedzający są dobierani w plutony, a następnie ruszają za swoim “dowódcą” (przewodnikiem) na zwiedzanie. W bunkrach tych można zobaczyć, m.in. jak wyglądał schron maszynowni z kompletnym wyposażeniem. Można tu również znaleźć wiele figur, które łudząco przypominają żywych ludzi. Zwiedzający będą mieli okazję przekonać się chociażby, jak wyglądał generał Wojciech Jaruzelski.