Bunkry w Warszawie - gdzie się znajdują
Obecnie w Warszawie oraz najbliższej okolicy znajdują się jedynie schrony przeciwatomowe o wartości muzealnej. Brak czynnych bunkrów w stolicy naszego kraju jest efektem stanu prawnego, który obowiązuje od 2004 roku. Zgodnie z przepisami aktualnie nie ma obowiązku utrzymywania tego rodzaju obiektów.
Prócz schronów, które znajdziemy pod budynkiem Huty Warszawa bądź pod biurowcem zlokalizowanym przy Wspólnej, możemy zaobserwować pozostałości bunkrów tworzonych przez Niemców podczas trwania II wojny światowej.
Bunkry w Warszawie – co warto wiedzieć?
W dzisiejszych czasach nie znajdziemy schronów przeciwatomowych w stolicy naszego kraju, co jest wynikiem ustawy z 2004 roku. Ówczesna nowelizacja prawa dotyczącego powszechnego obowiązku obrony zawierała informacje o zniesieniu pojęcia budowli ochronnej. W związku z tym żadnej podmiot nie ma obowiązku prowadzenia zarówno ewidencji, jak i konserwacji lub planowania wykorzystania schronów.
Warszawa – bunkry
W stolicy naszego kraju istnieje historyczny schron przeciwatomowy, mieszczący się przy ulicy Kasprowicza 132 na warszawskich Bielanach. Historia obiektu sięga lat 1956-60, a jego lokalizacja to podziemia huty ArcelorMittal, około 13 metrów pod ziemią.
Na wyposażenie obiektu składa się specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany do przeprowadzania ćwiczeń Obrony Cywilnej. Znajdziemy tam również maski przeciwgazowe, radiotelefony, zestawy do odkażania samochodów, mundury dla członków obrony cywilnej i wiele innych narzędzi.
Bunkry w Warszawie – gdzie się znajdują?
W czasach PRL-u swój schron miał także rząd oraz partia. Mieścił się on jednak w modernistycznym biurowcu powstałym w 1952 roku przy ulicy Wspólnej 62. Obiekt został zaprojektowany przez cenionego i znanego architekta Marka Leykama, a początkowo mieściło się w nim Prezydium Rządu. Natomiast w podziemiach umiejscowiony był prawdziwy schron przeciwatomowy.
Ponadto w stolicy możemy znaleźć wiele historycznych budowli stworzonych jako schrony, które jednocześnie nie spełniają wymogów przeciwatomowych. Wśród nich musimy wymienić tak zwany Bunkier Starzyńskiego, powstały pod koniec lat 30. pod Ogrodem Krasińskich. Składa się na niego aż 8 pomieszczeń o wysokości wynoszącej 2,5 metra ze ścianami wyposażonymi w pręty.
W Warszawie dostępnych jest też wiele bunkrów, które są pozostałościami po II wojnie światowej, jednak ich działanie w teraźniejszości zostało mocno ograniczone, ponieważ na ogół są to ruiny. Jeden z nich stanowi zlokalizowany przy ulicy Wileńskiej 6 przedwojenny polski schron lotniczy, którego początki sięgają 1938 roku, gdy stanowił azyl dla pracowników Dyrekcji Kolei Państwowych. Mieściło się w nim około 40 osób, natomiast po zakończeniu wojny stał się jedną z atrakcji. Dziś jest ruiną z zasypanym wejściem.
Gdzie znajdują się bunkry w Warszawie?
W stolicy znajdziemy również wiele pozostałości bunkrów typu Tobruk, zbudowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. Składały się one z żelbetowej konstrukcji wraz z niewielkim wejściem oraz otworem strzelniczym. Tego typu pozostałości mamy szansę znaleźć przy Alei Prymasa Tysiąclecia. Taki bunkier w całości znajduje się także na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Natomiast poza granicami administracyjnymi stolicy Polski, a mianowicie w jej bliskim sąsiedztwie możemy odkryć tak zwany Kompleks 7215. Jest on częścią Puszczy Kampinoskiej, przekazaną w latach 60. wojsku. W tym miejscu został stworzony zespół dwupoziomowych bunkrów wojskowych, w których miało powstać Tajne Atomowe Centrum Dowodzenia. Budowy nigdy nie ukończono. W 2004 roku budowle przeszły na własność Kampinoskiego Parku Narodowego.
Budowa bunkrów – komu warto powierzyć?
Planując inwestycję w profesjonalny bunkier, warto zapoznać się z ofertą naszej firmy. Zajmujemy się projektowaniem i budową przydomowych bunkrów, służących jako ochrona przed różnego rodzaju zagrożeniami.
To wytrzymałe konstrukcje wykonane z najlepszej klasy materiałów takich jak stal, beton bądź kamień, z precyzyjnie zabezpieczonymi drzwiami oraz wentylacją.