Czym się różni schron od bunkru?

schron przydomowy

Na budowę schronów w Polsce decyduje się w ostatnich latach coraz więcej osób. Globalna pandemia, konflikty zbrojne czy katastrofy ekologiczne – wszystkie te niebezpieczeństwa mogą zagrażać życiu oraz zdrowiu naszej rodziny. Z tego powodu inwestycja w bunkier na terenie przydomowej posesji to decyzja, którą warto podjąć w trosce o bliskie osoby. Wiele osób zastanawia się jednak, czym różni się schron od bunkru i na co lepiej się zdecydować. Odpowiedź na te pytania odnaleźć można w naszym artykule.

Schron czy bunkier – na co się zdecydować?

Obecnie na terenie Polski, według danych Eurostatu, znajduje się ok. 62 tys. schronów, co zapewnia ochronę dla około 1 miliona ludności. To niewielka liczba, uwzględniając wszystkich mieszkańców naszego kraju. Ostatnie lata pokazały wyraźne, że warto zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo na wypadek globalnych pandemii, konfliktów zbrojnych czy ataków terrorystycznych. Schron zapewni również bezpieczeństwo w przypadku zagrożeń i katastrof naturalnych, takich jak powodzie, huragany, trzęsienia ziemi czy burze. Decyzję w kwestii utworzenia schronu można podjąć już na etapie budowy domu, co będzie zdecydowanie dużym ułatwieniem, ale również później, gdy posesja jest już w pełni zagospodarowana. W nomenklaturze krążą jednak dwa terminy – bunkier a przydomowy schron, czym się one różnią i w jaki warto zainwestować?

Warto na samym początku wyjaśnić, co rozróżnia bunkier i schron. Oba obiekty służą, jak powszechnie wiadomo, do obrony oraz zapewniają bezpieczeństwo w trakcie niespodziewanych sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Terminów nie można jednak używać wymiennie, w związku z tym, że wykorzystywane są w inny sposób. Bunkier to zawsze wojskowy schron bojowy, z którego korzystają jedynie jednostki wojskowe. Najczęściej jest on niedostępny dla ludności cywilnej. Schron to z kolei obiekt nadziemny lub podziemny, który wykorzystywany może być przez wojsko w celach ostrzelania wroga i kierowania walką, ale również traktowany jest jako pomieszczenia dla ochrony ludności cywilnej. Schron a bunkier – różnica dotyczy więc sposobu wykorzystania samego obiektu. Decydując się na budowę na terenie własnej posesji, klient w każdym przypadku będzie inwestował w schron, którego zadaniem jest ochrona życia ludności cywilnej.

Bunkier czy schron – jak uzyskać pozwolenie?

Najnowsze zmiany wprowadzone w prawie budowlanym umożliwiają budowanie schronów do 35 mkw bez konieczności uzyskania pozwolenia. Niezbędne jest jednak zgłoszenie budowy obiekty, co uczynić można drogą elektroniczną we właściwym urzędzie administracyjnym. To duże udogodnienia, które ogranicza liczbę formalności w przypadku projektowania oraz budowy schronu. Nasza firma European Shelters zajmuje się projektowaniem wysokiej jakości, trwałych oraz profesjonalnych schronów naziemnych i podziemnych. To budowy wykorzystujemy najtrwalsze materiały, takie jak kamień czy stal, a także zapewniamy odpowiednie zabezpieczenia okien, drzwi oraz wentylacji. Schrony są również miejscem, w którym przechowywać można cenne przedmioty oraz dokumenty. To inwestycja w bezpieczeństwo własne, rodziny oraz bliskich osób na wypadek pojawiających się zagrożeń.

Wspólnie z klientem tworzymy kompleksowy projekt schronu, a także jego elementy funkcjonalne. Bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby oraz wymagania, tak aby stworzyć obiekt zapewniający pełne bezpieczeństwo. Pomagamy w uregulowaniu wszelkich formalności, które należy przygotować w związku z budową schronu. To inwestycja we własne bezpieczeństwo, która może przynieść wiele korzyści naszym dzieciom oraz kolejnym pokoleniom. Bunkier a schron – mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy w zrozumiały sposób, jaka definicja określa dany obiekt. Nasi pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z budową, jej kosztami, powierzchnią na terenie przydomowej posesji, a także wyposażeniem schronów. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów naszej pracy.