Panic Room w domu - co to jest?

Panic room, panic room co to

Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych – właśnie dlatego dokładamy największych starań, aby nasz dom i jego okolica były dla nas przysłowiową bezpieczną przystanią, w której nic nam nie grozi. Chcąc jednak zabezpieczyć się na wypadek niebezpiecznych sytuacji, takich jak napad, włamanie czy atak terrorystyczny, będzie potrzebne podjęcie dodatkowych środków. Jednym z cieszących się rosnącym zainteresowaniem rozwiązań jest budowa Panic Room w domu. Czym jest taki pokój, do czego on służy, kiedy i komu się przyda, a także kto może go wybudować? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Panic Room – co to takiego?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym w zasadzie jest sam Panic Room. Otóż w bezpośrednim tłumaczeniu jest to “pokój paniki”, lecz zdecydowanie bardziej odpowiada mu tłumaczenie kontekstowe – “pokój bezpieczeństwa”. Z definicji jest to specjalne pomieszczenie (lub pomieszczenia) w budynku, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom lub przedmiotom znajdującym się w środku. Ich funkcjonalność można porównać więc do sejfu, jednak o znacznie większych rozmiarach, oraz z możliwością otwarcia ich od wewnątrz (co w przypadku standardowych sejfów nie jest przecież możliwe). To, co dodatkowo odróżnia Panic Room od sejfu, to jego wymiary – zazwyczaj jest on zdecydowanie większy niż wspomniany sejf na kosztowności – jest w nim na tyle przestrzeni, aby bez problemu pomieścić kilka osób i zapewnić im bezpieczeństwo.

Co sprawia, że Panic Room staje się bezpieczny? Przede wszystkim jego umiejscowienie – zazwyczaj Panic Room położony jest tak, aby potencjalnemu agresorowi nie było łatwo go znaleźć, natomiast osobom, które chcą się w nim schronić – łatwo było się tam dostać. Po drugie – konstrukcja. Panic Room w stosunku do innych pomieszczeń zazwyczaj posiada rozwiązania polegające na wzmocnieniu konstrukcji ścian, dzięki czemu znajdujące się wewnątrz osoby i przedmioty będą dodatkowo chronione – np. przed pociskami czy odłamkami. Dodatkowo też drzwi do takiego pokoju również są przeciwwłamaniowe i posiadają właściwości kuloodporne, co potrafi skutecznie zatrzymać bandytę, przed wyrządzeniem krzywdy osobom kryjącym się w pomieszczeniu.

Co to jest Panic Room w domu?

Panic Roomy zazwyczaj znajdują się w dużych budynkach narażonych ze względu na swoją funkcję na różnego rodzaju ataki – placówki rządowe i urzędnicze, szpitale czy miejsca, w których bardzo często znajdują się duże skupiska ludzi. Coraz częściej jednak właściciele domów prywatnych decydują się na wybudowanie u siebie tego typu schronienia, w celu zapewnienia sobie dodatkowego bezpieczeństwa. Panic Room w domu – co to jest? Otóż idea takiego pokoju w domu pozostaje ta sama, co w przypadku pomieszczeń ochronnych w dużych budynkach – ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas nagłych, niebezpiecznych wydarzeń. Również jego wykonanie obejmuje te same technologie co w “dużych” odpowiednikach. Zasadniczą różnicą bywa natomiast rozmiar. Panic Roomy w dużych budynkach mogą i powinny zajmować dużą przestrzeń (aby móc pomieścić jak najwięcej dóbr/osób), natomiast te prywatne, w domach, zazwyczaj mają ograniczone możliwości – najpopularniejszym formatem są Panic Room 3×3, w których bez problemu pomieści się jedna rodzina.

Kiedy przyda się Panic Room?

Wiele osób kwestionuje zasadność budowania Panic Roomów zastanawiając się, kiedy takie pomieszczenie może się przydać. Otóż odpowiedź jest prosta – ludzie budują Panic Roomy w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa – czyli z tych samych powodów, przez które decydują się na budowę schronu. Do niektórych zastosowań Panic Room nada się jednak lepiej. Po pierwsze – nie musi on służyć jako forma pomieszczenia, w którym można schować się przed napastnikiem. Wiele osób wykorzystuje takie pokoje jak formę większego sejfu do przechowywania wartościowych rzeczy, które potrzebują dużej przestrzeni. Ponadto Panic Roomy ze względu na wymaganą certyfikację mogą również służyć jako przechowalnia broni palnej różnego typu. Ze względu na swoją naturę, taki pokój bezpieczeństwa jest świetnym miejscem do przetrzymywania broni oraz amunicji.

Kto może przygotować Panic Room?

Panic Room powinien zostać wybudowany przez specjalizującą się w tego typu rozwiązaniach firmę. Jest to wymóg, gdyż aby można było wykorzystywać w pełni możliwości takiego pomieszczenia, musi ono być wykonane zgodnie z określonymi standardami i uzyskać odpowiednie certyfikacje. Z tego względu wymagane jest, aby Panic Room był przygotowany przez doświadczonych profesjonalistów – takich jak my, którzy posiadają umiejętności i wiedzę z zakresu budowy takich miejsc bezpieczeństwa.

Jeśli jesteś zainteresowany budową Panic Roomu w swoim domu, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. W trakcie rozmowy ustalimy szczegóły współpracy i przedstawimy plan działania, a następnie przystąpimy do projektowania odpowiedniego rozwiązania dla Ciebie. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich już dzisiaj.