Schron przydomowy - dlaczego warto?

schron przydomowy

Każdemu zależy na bezpieczeństwie i komforcie swoim oraz swoich bliskich, dlatego warto postawić na dodatkowe schronienie, które sprawdzi się nie tylko w trakcie kryzysu, ale może pełnić też wiele innych funkcji. W niniejszym wpisie tłumaczymy, czym jest nowoczesny schron przydomowy. Czy warto go zbudować i dlaczego?

Czy warto zbudować schron przydomowy?

We współczesnych czasach ludzkość musi się liczyć z wieloma zagrożeniami, które mogą dotyczyć różnych sytuacji, nawet jeśli nie związanymi z konfliktami, to kryzysami klimatycznymi, jak i wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami. W wielu sytuacjach konieczne jest znalezienie schronienia, które można zbudować na własnej działce. Chodzi oczywiście o niewielki schron przydomowy.

Schron przydomowy to pomieszczenie lub pomieszczenia znajdujące się pod ziemią, które są przystosowane do zapewnienia podstawowych warunków bytowania w razie wystąpienia zagrożenia na powierzchni. Zwykle znajduje się w nim instalacja elektryczna, dostęp do wody, łóżka, odzież oraz zapasy żywności. Warto mieć też świadomość, że w Polsce nie inwestuje się w takiego rodzaju konstrukcje, co może mieć w czasie kryzysu fatalne konsekwencje. Wg oficjalnych danych przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w naszym kraju znajduje się około 60 tysięcy schronów, które mogą pomieścić 1,3 mln osób. To nie najlepszy wynik, dlatego warto przemyśleć inwestycję w schron przydomowy, którego kolejnym atutem jest lokalizacja – ewakuacja z domu może trwać nawet minutę. Każdy powinien zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich, jeśli ma na to możliwości. Oczywiście, nikt nie powinien też specjalnie zakładać, że użycie schronu będzie kiedyś konieczne, ponieważ jego budowa realizuje popularne stwierdzenie, że lepiej dmuchać na zimne.

Schron przydomowy – czy się opłaca?

Może się wydawać, że budowa schronu to większa inwestycja, jednak współcześnie można korzystać z nowoczesnych rozwiązań i materiałów, dzięki którym koszty nie są tak wysokie, natomiast jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z niego, będzie to nieoceniona pomoc, by chronić zdrowie swoje i swoich bliskich, w niektórych sytuacjach także życie. Tymczasem schron niekoniecznie musi być nieużywany, kiedy nie trzeba korzystać z jego podstawowej roli. Można go bowiem wykorzystać jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub magazynek na żywność, przetwory, chemię domową i gospodarczą itd. Dzięki temu można zrezygnować np. z budowy dodatkowego składziku przy domu lub uniknąć zagracenia przedmiotami, których na co dzień nie potrzebujemy.

Dlaczego warto zbudować schron przydomowy?

Schron przydomowy to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo całej rodzinie w czasie kryzysu. Odpowiednie materiały konstrukcyjne oraz wyposażenie sprawiają, że będzie można w nim wykonać podstawowe czynności, a mnogość rozwiązań pozwala na zastosowanie dodatkowych technologii, jak łączność internetowa, kompaktowa kuchnia etc. Warto dodać, że schron przydomowy jest inwestycją na długie lata, ponieważ ze względu na dobrą izolację i zabezpieczenia nie będzie się niszczył mimo różnych warunków czy wpływu wilgoci. Schrony są często autonomiczne, a więc posiadają osobne podłączenie wody czy prądu, niż dom, dlatego w razie kryzysu będzie można w pełni wykorzystać ich potencjał.

Przydomowe schrony są także interesującą propozycją dla inwestorów budujących domy jednorodzinne, ponieważ podnoszą potencjał nieruchomości i stanowią dodatkowy, spory atut w przypadku sprzedaży.

Jak głęboko musi być schron?

Zasadniczo nie ma konkretnych wytycznych w zakresie budowy schronów przydomowych. Tak czy inaczej, konstrukcja powinna się znajdować poniżej poziomu gruntu. Im głębiej, tym większe bezpieczeństwo. Zazwyczaj jest to kilka metrów. Zależnie od potrzeb, można wykonać jedno wejście (zwykle przez właz lub dorobić dodatkowy tunel ewakuacyjny). Możliwości jest sporo i wszystko zależy od osobistych preferencji.

Schron przydomowy – czy warto?

Zdecydowanie tak, zwłaszcza biorąc pod uwagę mnogość możliwości pod kątem liczby osób, które pomieści obiekt, wyposażenia, głębokości itd. Realizujemy profesjonalne schrony, które są wykonywane z wytrzymałych materiałów i są doceniane nie tylko za wytrzymałość, ale też wygodę. Współpracujemy z renomowanymi przedsiębiorcami, czego efektem są konstrukcje, które przetrwają długie lata. Zachęcamy do współpracy i zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.