Jak wyposażyć schron przydomowy?

schron przydomowy

Jeszcze do niedawna pojęcie wojny było nam bardzo odległe – zazwyczaj wiele osób kojarzyło je wyłącznie z historią z lat 40. i największym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości do dziś, czyli drugą wojną światową. Niewielu zastanawiało się nad budową i wyposażeniem przydomowego schronu, bo nie było takiej potrzeby, przecież dziś konfliktów nie rozwiązuje się w cywilizowanym świecie, za pomocą broni, prawda? Jak się okazało, przez długi czas wiele osób żyło w takim przeświadczeniu aż do zderzenia z brutalną rzeczywistością. W lutym 2022 roku w kraju naszych sąsiadów rozpoczęła się regularna wojna – Rosja najechała Ukrainę, atakując jej największe miasta i nie tylko. W chwili pojawienia się realnego zagrożenia tuż u granic naszego kraju wiele osób zauważyło, że trwało w iluzji dotyczącej pokoju na świecie i tego, że w europie nie wybuchnie już żadna wojna.

Dziś wiemy, że wszystko jest możliwe, dlatego na to wszystko należy być gotowym. Doskonałą opcją dla zwyczajnych ludzi na wypadek ataku na nasz kraj jest budowa schronu przy domu. To jednak nie wszystko, gdyż samo stworzenie bezpiecznej przestrzeni do ukrywania się to zaledwie połowa sukcesu. Trzeba również zapewnić odpowiednie wyposażenie schronu, aby móc w nim przetrwać możliwie jak najdłużej bez potrzeby opuszczania go. Jeżeli zastanawiasz się, jakie jest podstawowe wyposażenie schronu przydomowego, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Schron przy domu – czy warto go wybudować?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących schronów. Odpowiedź brzmi – to zależy. Jeżeli mamy uzasadnione obawy dotyczące tego, czy wojna nie przeniesie się na terytorium naszego kraju, to budowa schronu przy domu może być pewnego rodzaju sposobem na poradzenie sobie z tymi obawami. W końcu będziemy mieli gotowe i bezpieczne schronienie na wypadek nagłego ataku, więc nie musimy już drżeć o swoje życie. Jeśli jednak nie odczuwamy takiego strachu i nie czujemy potrzeby wybudowania takiej przestrzeni, to nikt do tego nie zmusza. Warto jednak pamiętać, że schron to również świetne miejsce, w którym można przetrwać np. katastrofy takie jak powodzie czy tornada. Co prawda w naszym kraju nie występują jeszcze tak drastyczne zjawiska pogodowe jak np, w USA czy Turcji, ale klimat cały czas ulega zmianom i coraz częściej w całym kraju zdarzają się potężne nawałnice czy wręcz huraganowe uderzenia wiatru. Widać więc wyraźnie, że jest to dobra inwestycja w wielu przypadkach.

Jakie warunki należy spełnić do budowy schronu?

Przede wszystkim – miejsce. Schron będzie znajdować się pod ziemią na głębokości około 2 metrów, dlatego też musimy mieć dla niego przygotowaną odpowiednią przestrzeń. Oprócz tego musisz też spełnić wszystkie formalności i pozyskać zgody. Dopiero wtedy można przystąpić do budowy przydomowego schronu.

Jak wyposażyć schron?

Kolejnym pytaniem, które pada dosyć często w kontekście schronów przydomowych, jest to, jak taki schron wyposażyć. Otóż nie będzie to zbyt skomplikowane – takie kwestie jak np. wentylacja, dostęp do wody czy elektryczności zazwyczaj zapewnia nam firma, która będzie budować cały schron. Z kolei jeśli chodzi o pozostałe elementy, takie jak prowiant, meble, ubrania czy leki, to są to kwestie, które są już indywidualne i posiadacz schronu przygotowuje się pod tym kątem we własnym zakresie.

Podstawowe wyposażenie schronu, które musi się w nim znaleźć

Wyposażenie schronu w dużej mierze zależy od potrzeb oraz jego wymiarów. To, co musi się w nim znaleźć, to prowiant, źródło ciepła, źródła światła, dostęp do energii elektrycznej/generator prądu, odzież, elektronika różnego typu, która pozwoli nam na monitorowanie sytuacji na powierzchni. Do tego przydadzą się tez podstawowe narzędzia, akumulatory i baterie, a także paliwo. Niezbędne będą też: dostęp do wody oraz wentylacja.

Gdzie i komu zlecić budowę schronu?

Wiemy już, ile trwa budowa schronu oraz jak go wybudować i jakie jest podstawowe wyposażenie. Teraz warto z kolei zadać pytanie, komu należy taką budowę zlecić. Nasza firma zajmuje się przygotowywaniem schronów od początku do końca od lat. Wykonujemy i realizujemy projekty schronów na zamówienie dla wielu klientów. Posiadamy ogromną wiedzę oraz doświadczenie, które wykorzystujemy każdego dnia, aby zapewnić naszym klientom usługi na najwyższym możliwym poziomie. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z naszą bogatą ofertą.